1. Dzieci nie potrafią same wydmuchać nosa lub robią to w niewłaściwy sposób.
Dla noworodka oddychanie przez nos jest niezwykle ważne. Wystarczy pomyśleć o chwili karmienia piersią, kiedy noworodek jest zajęty ssaniem i połykaniem mleka. W takich warunkach niedrożność nosa jest prawdziwą udręką!
Również u dzieci starszych zatkany nos stanowi problem, ponieważ nie potrafią one samodzielnie wydmuchać nosa do około 2. roku życia, trudności z robieniem tego prawidłowo mogą utrzymywać się nawet po osiągnięciu wieku 6-7 lat.
Nadmierna ilość śluzu produkowanego w wyniku reakcji zapalnej zatyka drogi oddechowe i może być przyczyną komplikacji zdrowotnych u dziecka, powodując, że łatwo się ono denerwuje i jest rozdrażnione.

2. Niedrożność nosa, ze względu na spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, może prowadzić do kaszlu oraz bólu gardła.
Anatomicznie tylna ściana gardła i krtań znajdują się bardzo blisko nosa dziecka i mają z nim ścisłe powiązanie komunikacyjne.
Może to doprowadzić do pojawienia się wtórnych schorzeń układu oddechowego, takich jak kaszel lub ból gardła. Mediatory zapalenia wraz z czynnikami agresywnymi (wirusy, bakterie, substancje drażniące), które są zatrzymywane w nadmiarze śluzu, mogą dotrzeć aż do gardła powodując mechaniczną stymulację tylnej ściany gardła i krtani, prowadząc do ciągłego kaszlu oraz zapalenia z towarzyszącym mu bólem gardła.
Z bardzo podobnych powodów, wziąwszy pod uwagę również bliskość kanałów słuchowych z nosem i tylną ścianą gardła, wirusy
i bakterie mogą przenosić się nawet do ucha, do czego przyczynia się niedrożność oraz zaleganie śluzu, mogąc wywoływać dokuczliwe infekcje, takie jak zapalenie ucha środkowego, nieżyt nosa i zapalenie zatok.

Aboca