Grintuss

1. Dzieci nie potrafią same wydmuchać nosa lub robią to w niewłaściwy sposób.
Dla noworodka oddychanie przez nos jest niezwykle ważne. Wystarczy pomyśłeć o chwili karmienia piersią. kiedy noworodek jest zajęty ssaniem i polykaniem mleka. W takich warunkach niedrozność nosa jest prawdziwe udręka! Również u dzieci starszych zatkany nos stanowi problem, ponieważ nie potrafia one samodzielnie wydmuchać nosa do około 2. roku życia. trudności z robieniem tego prawidłowo moga utrzymywać się nawet po osiagnięciu wieku 6-7 lat. Nadmierna ilość śluzu produkowanego w wyniku reakcji zapalnej zatyka drogi oddechowe i może być przyczyną komplikacj i zdrowotnych u dziecka. powodujac, że łatwo się ono denerwuje i jest rozdrażnione.

2. Niedrożność nosa, ze względu na spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardfa, może prowadzić do kaszlu oraz bólu gardła.
Anatomicznie tylna ścłana gardła i krtań znajduje się bardzo blisko nosa dziecka i mają z nim ścisłe powiązanie komunikacyjne. Może to doprowadzić do pojawienia się Mórnych schorzeń układu oddechowego. takich jak kaszel lub ból gardła. Mediatory zapalenia wraz z czynnikami agresywnymi (wirusy bakterie, substancje drażniące) które są zatrzymywane w nadmiarze śluzu moga dotrzeć aż do gardła powodując mechaniczną stymulację tylnej ściany gardła i krtani. prowadz ąc do ciagłego kaszlu oraz zapalenia z towarzyszacym mu bólem gardła.

Z bardzo podobnych powodów, wziawszy pod uwagę również b1iskość kanałów słuchowych z nosem i tylną ściana gardła, wirusy i bakterie mogą przenosić się nawet do ucha do czego przyczynia się niedrożność oraz zaleganie śluzu, mogac wywoływać dokuczliwe infekcje, takie jak zapałenie ucha środkowego. nieżyt nosa i zapalenie zatok.

Aboca Grintuss