Grintuss

Zatkany nos

Prawidłowe oddychanie jest przede wszystkim ważne dla zdrowia najmłodszych

Wystarczy zwykłe przeziebienie, cieknący nosek, a dzieci stają się niespokojne, zdenerwowane pozbawione apetytu, a mając kłopoty z oddychaniem nie śpią w nocy budzac całą rodzinę! Wszystko to jest powodem zatkanego nosa.

Nos: podstawowy narząd oddychania

Każdego dnia ten ważny narząd oddychania, dzięki blonie ś1uzowej nosa, jest w stanie filtrować wdychane powietrze oczyszczajac je ze wszystkiego co może być szkodłiwe: z kurzu, zanieczyszczeń, alergenów, wirusôw i bakterii oraz ogrzewać je i nawilžać umożliwiając jego dotarcie do pìuc po osiągnięciu odpowiedniej temperatury.

Nos wpływa na dobre samopoczucie dziecka, pomagając mu lepiej oddychać i uniknąć wielu probìemów z oddychaniem typowych dla wieku dziecięcego, takich jak przeziębienia, alergie, osfre i przeMekłe nieżyty nosa, zapalenie zatok kaszel ból gardła, a czasami nawet zapalenie ucha.

Jednak funkcja ochronna nosa nie zawsze jest skuteczna tak jak w przypadku niedrożności nosa, jednego z najczęstszych zaburzeñ gôrnych dróg oddechowych, ktôre są wynikiem reakcji zapalnej błony śluzowej wywoływanej przez wirusy, bakterie, substancje podrażniające lub ałergizujace.

Niedrożność nosa: to wielki dyskomfort dla dziecka!

“Zatkany nos” jest główna przyczyną uniemozliwiającą dzieciom prawidłowe oddychanie, przede wszystkim tym najmłodszym. Bardzo ważne jest zatem zrozumienie czym jest niedrożność nosa oraz połączone z nia mechanizmy.

Kiedy wirusy bakterie i czynniki podrażniające atakuja Alone śluzową nosa, zaczyna się szybko bronić produkujac bradykininę, główny mediator zapalenia. Tworzy ona korzystne warunki do zwalczania działania agresywnych czynników i ułatwia produkcję większej ilości śluzu.

Rezultat? Przekrwiona i obrzęknięŁa błona śluzowa, ktôrej zwiększenie objętości powoduje niedrożność jam nosowych i uczucie ,zatkanego nosa” Co wiecej stan ten pogarsza się pod wpływem akumułacji nadmiaru śluzu,w wyniku czego dziecko ma coraz większe trudnašci ze swobodnym oddychaniem.

Przyczyną nieprzyjemnego uczucia zatkanego nosa jest zatem reakcja obronna błony śluzowej nosa na czynniki podrażniające.

Aboca Grintuss