Wystarczy zwykłe przeziębienie, cieknący nosek, a dzieci stają się niespokojne, zdenerwowane, pozbawione apetytu, a mając kłopoty z oddychaniem nie śpią w nocy budząc całą rodzinę! Wszystko to jest powodem zatkanego nosa.

Nos: podstawowy narząd oddychania

Każdego dnia ten ważny narząd oddychania, dzięki błonie śluzowej nosa, jest w stanie filtrować wdychane powietrze oczyszczając je ze wszystkiego, co może być szkodliwe: z kurzu, zanieczyszczeń, alergenów, wirusów i bakterii oraz ogrzewać je i nawilżać umożliwiając jego dotarcie do płuc po osiągnięciu odpowiedniej temperatury. 

Nos wpływa na dobre samopoczucie dziecka, pomagając mu lepiej oddychać i uniknąć wielu problemów z oddychaniem typowych dla wieku dziecięcego, takich jak przeziębienia, alergie, ostre i przewlekłe nieżyty nosa, zapalenie zatok, kaszel, ból gardła, a czasami nawet zapalenie ucha.

Jednak funkcja ochronna nosa nie zawsze jest skuteczna, tak jak w przypadku niedrożności nosa, jednego z najczęstszych zaburzeń górnych dróg oddechowych, które są wynikiem reakcji zapalnej błony śluzowej wywoływanej przez wirusy, bakterie, substancje podrażniające lub alergizujące.

Niedrożność nosa: to wielki dyskomfort dla dziecka!

„Zatkany nos” jest główną przyczyną uniemożliwiającą dzieciom prawidłowe oddychanie, przede wszystkim tym najmłodszym. Bardzo ważne jest zatem zrozumienie czym jest niedrożność nosa oraz połączone z nią mechanizmy.
Kiedy wirusy, bakterie i czynniki podrażniające atakują błonę śluzową nosa, zaczyna się szybko bronić produkując bradykininę, główny mediator zapalenia. Tworzy ona korzystne warunki do zwalczania działania agresywnych czynników i ułatwia produkcję większej ilości śluzu.
Rezultat? Przekrwiona i obrzęknięta błona śluzowa, której zwiększenie objętości powoduje niedrożność jam nosowych i uczucie „zatkanego nosa”. Co więcej, stan ten pogarsza się pod wpływem akumulacji nadmiaru śluzu,w wyniku czego dziecko ma coraz większe trudności ze swobodnym oddychaniem.
Przyczyną nieprzyjemnego uczucia zatkanego nosa jest zatem reakcja obronna błony śluzowej nosa na czynniki podrażniające.

Aboca